Скільки потрібно сонячних батарей для будинку?

Максим Брозинский

Експерт в області альтернативної енергетики, засновник компанії "Природна Енергія"

Виконуючи щоденні розрахунки соняних електростанцій, я спробую більш детально відповісти на чаті запитання. Але, кожен проект індивідуальний, тому не соромтеся явязатися зі мною зручним для вас способом, для того, щоб я зміг правильно виконати індивідуальний розрахунок Вашого обєкту. Впевнений, ми завжди зможемо з Вами домовитися!

(067) 401-83-65


Найбільш популярне питання, яке ми чуємо від наших клієнтів - це  скільки потрібно сонячних батарей для мого будинку, рідше квартири. Ну, а далі йдуть варіації, наприклад:

Почнемо по порядку:


✅ Яка кількість сонячних батарей необхідна для опалення дому

Приємно розуміти, що в Україні люди прагнуть бути енергетично незалежними, і дійсно існують сучасні способи альтернативних джерел тепла, які дозволять заощадити на витратах на опалення та знизити залежність від централізованих або дорогих теплоносіїв. Про ці способи я розповім трохи нижче. У відповіді на це питання, хочу пояснити чому за допомогою сонячних батарей опалити будинок не вдасться.

 • По-перше, і це відноситься до всіх способів опалення, наші будинки поки ще погано або взагалі не утеплені, а для альтернативних джерел тепла дуже важливо, щоб тепловтрати будинку були мінімальними.
 • Далі, найпродуктивніший період роботи сонячної станції в Києві, і взагалі в нашій країні, - це квітень-вересень, саме в цьому проміжку часу станція виробляє 70% від річного виробітку електроенергії. На опалювальний період залишається всього 30%. Виходить так, що, коли нам найбільше необхідна енергія, тобто взимку, сонячна станція виробляє дуже мало, і пов'язано це з невеликою кількістю сонячних днів.
Давайте розберемо на прикладі. Добре утеплений будинок (за мірками України) площею 100 м², для опалення в холодну пору року (з жовтня по квітень) потребує близько 11,5 МВт теплової енергії в рік. Таку ж величину енергії за рік зможе виробляти і сонячна станція 10 кВт (це близько 30 сонячних панелей). Але як видно на графіку, найбільшу потужність станція видає в літній, тобто в самий сонячний період року, коли в опаленні немає необхідності. Взимку ж станція видаватиме в середньому 10-15 кВт/день, а для опалення нам потрібно близько 120 кВт/день. Звідси напрошується висновок, що використовувати сонячну станцію для опалення вкрай неефективно.

Так яке ж рішення, щоб заощадити на опаленні за допомогою сонця?

Ось кілька порад і рекомендацій для тих, хто вирішив інвестувати в сонячні батареї:

Встановивши сонячну станцію, безпосередньо Ви не заощадите на опаленні. Але, підписавши договір на продаж виробленої електроенергії за «зеленим тарифом», Ви зможете заробити і, тим самим, компенсувати витрати на опалення. Детальніше читайте в наступному розділі статті.
За допомогою сонця, а саме геліосистем, можна істотно економити на нагріванні води. Правильно підібрана гелиосистема дозволить скоротити витрати на гарячу воду до 70%. А якщо Ви щасливий володар басейну, то скорочення витрат буде ще істотніше.
Розгляньте інші варіанти альтернативних джерел тепла. Особливо це актуально для тих, хто на етапі будівництва, ремонту або реконструкції, коли є можливість спроектувати систему опалення з нуля, ну або є можливість її змінити. Я говорю про теплові насоси повітря-вода, грунт-вода або вода-вода. За допомогою цього теплового обладнання дійсно вдасться скоротити витрати на опалення до 5 разів і бути незалежним від подорожчання ціни на газ, тверде паливо або електрику.
Подзвоніть або напишіть вже зараз, щоб
виконати розрахунок вашого обєкту

✅ Скільки потрібно сонячних панелей в приватному житловому будівництві, щоб продавати електроенергію і швидко повернути вкладені інвестіціі❓

Відповідно до закону про «зелений тариф», максимальна потужність станції, яка може виробляти електроенергію і буде підключена до загальної енергомережі, становить 30 кВт, раніше ця цифра була всього 10 кВт. Практичні поради, як розрахувати на аркуші, скільки батарей ви зможете розмістити на даху Вашого будинку:

 • виберіть на даху вільні для розміщення ділянки, що не затінюються і мають напрямки південь (краще), захід і схід (на 15% менше вироблення в порівнянні з південним напрямком). Можна використовувати і північний схил даху, але у нього продуктивність буде на 40-45% нижче ніж у південного.
 • після того як вибрали місця розміщення, заміряйте їх отриману площу, розділіть або на 1,6 м² (для стандартних панелей) або ж на 2 м² (для збільшених панелей), таким чином Ви на 90% підрахуєте кількість сонячних модулів, які помістяться на покрівлі. Зазначені раніше розміри є найбільш популярними в Україні і найчастіше застосовуються при будівництві сонячних установок.
 • коли ми знаємо кількість сонячних елементів, тепер легко можна розрахувати потужність майбутньої електростанції, шляхом множення кількості штук на їх потужність. На сьогоднішній день найпоширенішими вважаються панелі потужністю 330-350 Вт (як правило розмір 1640 мм на 995 мм).
Приклад: площа даху 90 м², ми вибрали сонячні батареї продуктивністю 275 Вт (згадуємо, що площа біля таких модулів 1,6м²). Отримуємо наступну формулу, яка дозволяє нам розрахувати скільки сонячних батарей потрібно для будинку: (90 м²/1,6 м²) = 56,3 (округляємо в меншу сторону)*275 Вт = 15 400 Вт або 15,4 кВт.
Орієнтовний щорічний прибуток від роботи станції 15 кВт по зеленому тарифу становить 2200 доларів США, при щомісячному споживанні на об'єкті 250 кВт*годин/місяць. Термін окупності складе 4-5 років. Прибутковість інвестицій до 25% річних. Таким чином, вклавши свої накопичення в сонячну станцію, Ви можете отримувати прибутковість до 25% річних у валюті, оскільки «зелений тариф» прив'язаний до курсу євро. Тоді як ставки по депозитах у валюті зараз дуже низькі, практично нульові, інвестиції в сонячну станцію стають дуже вигідними.

✅ Скільки потрібно встановити сонячних батарей на даху свого будинку, щоб повністю відключитися від загальної енергомережі❓

Коли клієнти задають це питання, я, в першу чергу, уточнюю завдання, яке необхідно вирішити. З якими проблемами стикаються клієнти?

Один з варіантів запитів пов'язаний з частим відключенням електроенергії, наприклад, в дачному або котеджному селищі.

Рішенням в такій ситуації я порекомендую встановити сонячну станцію, яка буде резервним джерелом електроенергії під час відключень і не відключатися від загальної мережі. Як правило, достатньо буде сонячної станції 3кВт - 5 кВт з акумуляторами відповідної ємності для того, щоб перечекати відключення. Таке рішення буде оптимальним з точки зору економічної ефективності. Далі розберемося чому.
Інший варіант – коли немає загальної енергомережі на об'єкті або її підключення затратно або важко. І нарешті, бажання відключитися повністю через дорогих тарифів, неякісної роботи і т.д. Тут я приведу алгоритм розрахунку повністю автономної сонячної станції. Отже, основні компоненти автономної сонячної станцій - це сонячні батареї, інвертор і акумуляторні батареї, в яких і буде накопичуватися енергія, що виробляється нашими сонячними батареями. Для того щоб правильно розрахувати ємність акумуляторів, необхідно відповісти на такі питання. Перше, що потрібно розуміти, це пікове навантаження. Для експерименту, запишіть показання лічильника та на одну годину увімкніть всі електроприлади. Після того як пройде час, запишіть отримані дані, потім від початкових даних відніміть отримані результати. У Вас вийде різниця, яка покаже Вам пікове навантаження на майбутню автономну станцію. Наприклад, у Вас вийшло 5 кВт/год - це означає, що Ваша станція повинна в піковий момент видати Вам зі своїх резервів саме цю цифру. Далі, розраховуємо скільки електроенергії Вам необхідно в день, найпростіше взяти Ваші квитанції за світло за останні 12 місяців, підсумувати кількість кВт/год розділити на 365 днів в році і помножити на 1,2 (поправочний коефіцієнт, іноді за день споживається енергії більше іноді менше). Отримана цифра - це середня кількість кВт/год за день, припустимо, що це 10 кВт/год.

Тепер розраховуємо автономну сонячну станцію.

Ми знаємо, що в день ми споживаємо 10 кВт/год електроенергії, значить сонячні батареї, які нам належить встановити, повинні кожен день збирати таку кількість електроенергії. Щоб збирати стільки електроенергії в будь-який день року, незалежно від сезону, ми повинні встановити станцію потужністю 10-12 кВт. Беремо з запасом, тому що взимку дуже мало сонця, а нам навіть в саму снігову погоду необхідно зібрати 10 кВт/год. Станція потужністю 10 кВт - це 37 панелей потужність 270 Вт або 30 панелей потужністю 330 Вт. Перше значення отримано, але це ще не все. Тепер нам потрібно підібрати акумуляторні батареї які зможуть прийняти в себе таку кількість електрики. Якщо використовувати акумулятори технології AGM або Gel, ємністю 250 ампер / годин нам буде потрібно 8 пристроїв. Якщо ж брати літій-залізо-фосфатні (LiFePO₄) АКБ, їх потрібно 4. Плюс «родзинка на тортик», для того, щоб це все працювало коректно, необхідно підібрати інвертор, здатний в піковий момент перетворити 5 кВт постійного струму в змінний, а це дуже непросте завдання. Автономна станція з такими параметрами обійдеться від 17 до 25 тисяч доларів США, в залежності від обраного обладнання, термін окупності складе від 12 років.

Більш ефективні рішення, які я пропоную своїм клієнтам для вирішення цих завдань, такі:

Якщо є загальна енергомережа, не потрібно від неї відключатися. Ви будете споживати власну вироблену електрику по максимуму можливості Вашої станції, різницю - буде покривати загальна енергомережа. Таке рішення буде однозначно більш доступним і економічно ефективним.
Якщо є можливості інвестування в сонячну станцію і при цьому є необхідність мати джерело резервного електропостачання, побудуйте гібридну сонячну станцію. У цьому випадку, Ви зможете продавати надлишок електроенергії в ті дні, коли Вам вона не потрібна, і таким чином швидше окупити свої вкладення в сонячну станцію.
Отже, якщо Ви вже замислюєтеся про те, що Ваші задачі можна вирішити за допомогою альтернативної енергетики, це вже дуже добре. Залишається тільки підібрати правильне рішення для конкретної ситуації. З цим питанням ми Вам із задоволенням допоможемо розібратися і знайдемо найоптимальніше рішення.
Компанія пропонує:
 • розробку проектних рішень;
 • консультації та обговорення технічних завдань;
 • поставку обладнання;
 • послуги по монтажу та установці;
 • пусконаладочні роботи;
 • гарантійне та сервісне обслуговування.
Чому обирають нас?
 • Пропонуємо комплексні інженерні рішення будь-якої складності
 • Мінінмальний досвід будь-якого з наших спеціалістів не менше 10 років
 • За 5 років ми реалізували більше 100 проектів
 • Встановлюємо  сертифіковане обладанння  з офіціними гарантіями заводів-виробників
 • Надаємо сервісне та післягарантійне обслуговування
 • Оптимальні ціни на товари та послуги
Подзвоніть або напишіть вже зараз, щоб
виконати розрахунок вашого об'єкту

Приклади виконаних проектів

Автономна сонячна станція 4кВт, м. Київб м. Осокорки

Клієнту часто викликали незручності відключення електроенергії на 2-3 години в тиждень, у звязку з цим він прийняв рішення встановити станцію, якаб ліквідувала наявний дискомфорт.

Обладнання:
 • автономний інвертор ABi-Solar SL 5048 Duo MPPT (5 кВА/4 кВт, 1 фаза/6 кВт DC, 48 В) з вбудованим контроллером заряду.
 • полікристалічні сонячні панелі JA Solar 270 Вт  - 10 шт.,
 • кріпленні Walrawen из нержавіючої сталі,
 • акумуляторні батареї Ventura - 4 шт. по 150 Аг,
 • Запобіжники по стороні DC.
Сонячна станція на землі під зелений тариф м. Баришівка

На цьому обєкті встановлена максимальна потужність станції 30 кВт, яка дозволена законом про зелений тариф. Для компенсації днів, коли переважає хмарна погода ми підключили до інвертора сонячне поле потужністью 36,5 кВт.

Обладнання:
 • наземна конструкція з оцінкованого металу від компанії Pillar на геошурупах (дозволяють переміщувати станцію в будь-яке інше місце без залищкув на землі),
 • сонячні панелі Risen Mono Perc HC 315 Вт,
 • мережевий інвертор SolarEdge 27,6 кВт,
 • оптимізатори потужності SolarEdge P700-5R M4M RX,
 • щитки захисту по постійному та змінному струму.

Рекомендовані товари

Мережева сонячна станція 15 кВт Standard на похилому даху

Мережева сонячна станція 15 кВт Standard на похилому даху

Мережева сонячна станція 15 кВт Standard на похилому даху - сонячна електростанція, яка використовується для продажу електроенергії за зеленим тарифом або для забезпечення електрикою власних потреб. Полікристалічні сонячні панелі розташовуют..

232318 грн.

Мережева сонячна станція 15 кВт Standard на землі

Мережева сонячна станція 15 кВт Standard на землі

Мережева сонячна станція 15 кВт Standard на землі - сонячна електростанція, яка використовується для продажу електроенергії за зеленим тарифом або для забезпечення електрикою власних потреб. Полікристалічні сонячні панелі розташовуються на н..

269274 грн.