Сонячний колектор взимку

  • Сонячний колектор взимку

Як себе веде сонячний колектор взимку, чи є в ньому сенс?

В одній з перших наших статей ми вже згадували про роботу геліосистеми в зимовий час. Але то скоріше був короткий огляд, а дана стаття буде повністю присвячена специфіці експлуатації сонячних водонагрівачів взимку.

Спочатку колектори, які поглинають сонячну енергію, замислювалися, як агрегати для нагріву води для побутових цілей, таких як: прийняття душу, миття посуду або прання. Пізніше, з розвитком прогресу і вдосконалення технологій, їх стали також застосовувати для опалення, підігріву басейну, а також додаткового нагріву різних технологічних рідин найчастіше в комбінованому режимі, як виняток - в моно режимі.

Чому вкрай проблематично використовувати сонячний колектор для опалення взимку як єдине джерело тепла? Ніяких секретів у цьому немає, вся «сіль» полягає в тому, що в опалювальний сезон кількість сонячних днів зменшується в рази. Наприклад, в листопаді 2017 року їхня кількість становила лише 8 днів. Тобто весь інший час було або похмуро, або хмарно, або йшов дощ.

Можливо хтось знає, а можливо ні, на Землю, а зокрема на територію України, в годину надходить близько 1200 кВт сонячної енергії на метр квадратний, але ця потужність постійно змінюється в залежності від наявності туману, опадів, хмарності. З настанням осінньо-зимового періоду, кількість днів з опадами і підвищеної хмарністю збільшується в 2 іноді 3 рази в порівнянні з весняно-літнім періодом. У зв'язку з цим значно скорочується обсяг надходження сонячної енергії на поверхню землі. Відповідно, продуктивність або ККД таких пристроїв як сонячні колектори, сонячні батареї або повітряні теплові насоси значно знижується. Наприклад, щоб нагріти 100 літрів води влітку до 55 градусів нам буде потрібно всього один газовий колектор якісного виробництва, взимку ж (особливо в грудні і січні) для того, щоб досягти таких же результатів, нам буде потрібно від 4 до 5 сонячних колекторів. І все це відбувається з однієї простої причини - кількість сонячної радіації, що надходить на поверхню нашої планети в зимові місяці зменшується до 5 разів.

Виникає закономірне питання, а чи може забезпечити сонячний колектор опалення взимку?

У світі все частіше зустрічаються подібні проекти, але це поки не тенденція, а швидше наочні приклади того, як має працювати сонячне опалення. У всесвітній павутині є такі рішення, наприклад «Haus der Zunkuft» - це житловий будинок в містечку Brutten, Швейцарія. Такі рішення, як правило, докладно описані або ж проілюстровані відео оглядом. Мова йде, в першу чергу, про добре утеплені будинки, в яких на етапі будівництва в сам каркас будинку були вмонтовані одна або кілька буферних ємностей великого обсягу для акумуляції тепла, і покрівельна, а іноді і фасадна, частини покриті сонячними перетворювачами теплової або електричної енергії . У так зване міжсезоння, коли будинок ми ще не опалюємо, а кількість сонячної енергії велике, починається процес накопичення тепла в буферних ємностях. Такий приклад представлений в Німеччині біля містечка Kappelrodeck: в самій конструкції будинку вмонтована акумулювальна ємність на 48 тон води, на даху встановлені 112 м квадратних плоских сонячних колекторів, які відповідають за автономне опалення і гаряче водопостачання в будинку. Приблизно в кінці серпня, сонячні колектори починають гріти тепловий акумулятор до максимальної температури, для того, щоб накопичити достатню кількість тепла, яке буде витрачено в зимові малосонячних дні. Що цікаво, містечко в якому реалізований цей проект перебувати приблизно на тій же широті, що і наше місто Дніпро, тобто в Україні можна також реалізовувати подібні проекти.

Висновок напрошується простий - сонячний тепловий колектор поводиться взимку так само як і влітку, але так як сонця мало, він збирає набагато менше тепла. А у випадку з плоским колектором, він ще і частину тепла втрачає зі своєї поверхні, так як сонячне світло нагріває його поверхню, а при морозах поверхня охолоджується.

Рекомендовані товари

Незакипаюча геліосистема Vaillant auroFLOW plus VPM 15D.6

Незакипаюча геліосистема Vaillant auroFLOW plus VPM 15D.6

Vaillant auroFLOW plus – незакіпаюча геліосистема з технологією DrainBack, призначена для гарячого водопостачання, підтримки системи опалення та нагріву води в басейні. Система включає в себе всі необхідні компоненти, узгоджені виробником, і є готови..

Ціну уточнюйте

Незакипаюча геліосистема Meibes Huch EnTEC FKF 6.300.500

Незакипаюча геліосистема Meibes Huch EnTEC FKF 6.300.500

Meibes Huch EnTEC FKF 6.300.500 - незакіпаюча геліосистема з технологією Drain Back з об'ємом бойлера 300 л та буферною ємністю 500 л, призначена для гарячого водопостачання та підтримання системи опалення. Система включає в себе всі необхідні к..

343345 грн.

Вакуумний сонячний колектор Paradigma Aqua Plazma 15/27

Вакуумний сонячний колектор Paradigma Aqua Plazma 15/27

Paradigma Aqua Plazma 15/27 - вакуумний високопродуктивний трубчастий сонячний колектор з антирефлекторним покриттям і концентратором CPC, апертурная площа поглинання 2,33 м². Єдиний в світі сонячний колектор, в якому в якості теплоносія використ..

67500 грн.