Вітер і сонце наносять нищівні удари по галузі викопного палива

  • Вітер і сонце наносять нищівні удари по галузі викопного палива

Схоже на те, що ріст використання вітрової й сонячної енергії неможливо зупинити.

В той час як двохрічний обвал цін на нафту, природній газ та вугілля призвів до значного скорочення галузей по видобутку цих ресурсів, поновлювані джерела енергії процвітають. Інвестування відновлюваної або так званої нетрадиційної енергетики встановило нові рекорди в 2015 році; на даний момент ці галузі фінансуються вдвічі більше, ніж галузь викопного палива. Однією з причин є низька ціна на виробництво. За словами Майкла Лібрайха, голови консультативного комітету Блумберг Нью ЕнерджіФайненс (БНЕФ), нещодавні аукціони вітрової й сонячної енергії в Мехіко та Марокко завершилися перемогою компаній, котрі пообіцяли виробництво електроенергії за найнижчими цінами, з будь-якого джерела, у будь-якому куточку світу. 

«Найближче майбутнє ознаменується низькими цінами на нафту», — сказав Лібрайх у своєму виступі на саміті БНЕФ уНью-Йорку в вівторок. «Та чи може це зупинити інвестування поновлюваних джерел енергії? Зовсім ні».

Поновлювані види енергії перемагають викопне паливо з рахунком 2:1

Урядові субсидії допомогли галузям сонячної та вітрової енергії закріпитись на світових енергетичних ринках, проте ключовим чинником падіння цін став ефект масштабу: ціна на сонячну енергію знизилась до 1/150 у порівнянні з сімдесятими роками, в той час як загальна кількість встановлених джерел сонячної енергії злетіла в 115,000 разів.

Ціни на сонячну енергію падають, загальна кількість сонячних установок стрімголов зростає

«Це технологія, а не паливо» —так звучить причина, чому виробництво електрики з сонячної енергії поступово займає провідні позиції. Таким чином, продуктивність збільшується, а ціни з плином часу зменшуються. Більше того, ціни на акумулятори, в яких зберігатиметься сонячна енергія за відсутності сонця, також знижуються стрімкими темпами.

Вже з 2000 року кількість сонячної енергії, виробленої по всьому світу, збільшилась в 7 разів. Навіть галузь вітрової енергії, яка на той час вже стабілізувалася, за той самий період зросла в 4 рази. Вперше одночасно два види відновлюваної енергії починають змагатись на рівних за ціну та щорічне інвестування.

Галузь, що продовжує розширюватися

В той же час низькі ціни, а до того нещодавнє зниження інвестування, поступово вбивають виробництво викопного палива. Все почалось з вугілля – раніше, завдяки низьким цінам, попит на викопне паливо збільшувався, проте очевидно, що ціни на вугілля не могли падати достатньо швидко. Багаті країни-члени Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) зменшували попит на вугілля майже протягом 10 років. У Китаї позиції вугільної енергетики також послабшали. І тільки країни, що розвиваються, зі швидко зростаючим попитом на енергію, досі використовують вугілля, хоча й більш повільними темпами.

Все починається з багатших країн:припинення використання вугілля

Як це виглядає на рівні країни? Провідна наддержава по виробництву вугілля в світі,Великобританія, на даний час виробляє навіть менше енергії з вугілля, ніж у 1850 роках.

Провісник біди: Великобританія

Нещодавно й нафтогазова промисловість зазнала удару. Ціни впали й інвестиції почали скорочуватися. Число активних нафтових вишок у США минулого місяця впало до найнижчого рівня з початку ведення обліку в 1940 році. Виробники, від крихітних прикордонних бурильників до цілих держав — крупних виробників бензину, все ближче і ближче наближаються до зони неплатоспроможності.

«Неправильна оцінка ризику — ось про що йде мова, — сказав Лібрайх. «Йдеться про бізнес-модель, яка ґрунтується на нескінченному рості, бізнес-модель, яка повинна знаходити необмежені запаси капіталу».

У наведеній нижче таблиці вказані незалежні виробники нафти і їх платоспроможність. Рожевий квадрант у нижньому правому куті представляє найбільшу загрозу для платоспроможності компанії. З2015 року цей квадрант почав заповнюватись і Лібрайх попередив: «Все стане ще жахливіше»


Нафтова галузь США наближається до зони неплатоспроможності.

Проблеми нафтогазової промисловості викликані більшою мірою невідповідністю великої кількості ресурсів та малої частки попиту, ніж поновлюваними джерелами енергії. Але використання поновлюваних джерел енергії росте рекордними темпами, і, відповідно до слів представника БНЕФ, з появою більш економних автомобілів, у тому числі електромобілів, прибуток компаній нафтової галузі зменшується,а зона неплатоспроможності зростає. Природний газ як і раніше буде необхідним за відсутності сонця та вітру, але навіть ця ситуація зміниться через зниження цін на акумулятори для комунальних підприємств.

Кращі вчені в галузі енергетики продовжують недооцінювати ймовірні досягнення в галузях сонячної та вітрової енергії. Починаючи з 2000 року, Міжнародне енергетичне агентство підвищило довгостроковий прогноз щодо використання сонячної енергії в 14 разів, а енергії вітру — в п'ять разів. Відповідно до слів представника БНЕФ,за кожного подвоєння світової частки використання енергії вітру витрати на неї знижуються на 19 відсотків, аза кожного подвоєння об’ємів використання сонячної енергії витрати знижуються на 24 відсотки.

За словами представника БНЕФ, хоча перехід на поновлювані джерела енергії відбувається недостатньо швидко для уникнення катастрофічних наслідків залежності від традиційного викопного палива,— зміни клімату — цей перехід безперечно відбувається.


Джерело (Переклад): http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-04-06/wind-and-solar-are-crushing-fossil-fuels

Рекомендовані товари

Мережева сонячна станція 30 кВт Standard на землі

Мережева сонячна станція 30 кВт Standard на землі

Мережева сонячна станція 30 кВт Standard на землі - сонячна електростанція, яка використовується для продажу електроенергії за зеленим тарифом або для забезпечення електрикою власних потреб. Сонячні панелі розташовуються на наземній констру..

460874 грн.

Мережева сонячна станція 10 кВт Standard на похилому даху

Мережева сонячна станція 10 кВт Standard на похилому даху

Мережева сонячна станція 10 кВт Standard на похилому даху - сонячна електростанція, яка використовується для продажу електроенергії за зеленим тарифом або для забезпечення електрикою власних потреб. Полікристалічні сонячні панелі розташовуют..

173228 грн.

Гибридна сонячна станція 5 кВт Premium на похилому даху

Гибридна сонячна станція 5 кВт Premium на похилому даху

Гібридна сонячна станція 5 кВт Premium на похилому даху - сонячна станція, яка об'єднує в собі характеристики мережевих і автономних станцій. Гібридне рішення використовується для продажу електроенергії за зеленим тарифом, для забезпечення електр..

254903 грн.

Незакипаюча геліосистема Vaillant auroSTEP/4 plus 1.150 HT

Незакипаюча геліосистема Vaillant auroSTEP/4 plus 1.150 HT

Vaillant auroSTEP plus – незакіпаюча сонячна система на базі сонячних колекторів Vaillant auroTHERM classic VFK 135/2 D(VD). Основною перевагою геліоустановки auroSTEP plus є повне виключення можливості закипання системи, завдяки унікальній запатенто..

95900 грн.

Незакипаюча геліосистема Meibes Huch EnTEC FKF 1.120

Незакипаюча геліосистема Meibes Huch EnTEC FKF 1.120

Meibes Huch EnTEC FKF 1.120- незакіпаюча геліосистема з технологією Drain Back з об'ємом бойлера 120 л, призначена для гарячого водопостачання. Система включає в себе всі необхідні компоненти, узгоджені виробником, і є готовим рішенням сонячної систе..

124902 грн.